Ako vybrať notebook pre školopovinné dieťa, ktoré hrá hry?

Pri výbere notebooku je nutné realisticky zhodnotiť, na aké účely sa bude používať, a musíme zvážiť, aké budú skutočné potreby jeho užívateľa. Iný notebook bude potrebovať žiak druhého stupňa základnej školy, iný zase študent strednej ekonomickej školy. Zvlášť to potom platí, ak notebook nebude slúžiť len na štúdium, ale aj na hranie.

Herný notebook do školy?

Pri školskom notebooku nie je potrebné riešiť výkon. Postačí aj jeden z lacnejších repasovaných notebookov pod 10 000 Sk. Väčšina zariadení totiž dokáže bez problémov spustiť internetový prehliadač, kancelárske aplikácie alebo prehrať film. Pokiaľ však má notebook slúžiť aj na hranie , bude potrebný určite vyšší výkon, s čím sa spája vyššia cenová kategória. Herné notebooky však majú totiž oveľa vyššiu cenovku ako klasické kancelárske notebooky. Vzhľadom na to, že dieťa bude zariadenie často prenášať, hrozí tu riziko poškodenia. Herné notebooky príliš nevynikajú odolnosťou, tým pádom je na zváženie, či dieťaťu radšej nekúpiť herný počítač a do školy mu nezaobstarať ľahký, odolný, repasovaný notebook , ktorý vydrží aj nie celkom šetrné zaobchádzanie . Ak ste však rozhodnutí, že chcete iba jedno zariadenie, poďme sa pozrieť, aké parametre by malo spĺňať a na čo si dať pozor.

Výkon a grafika ako hlavné parametre

Školákov, ktorí si radi zahrajú aj hry, bude v tomto ohľade určite zaujímať grafická karta a procesor . Väčšina študentských notebookov bude mať integrovanú grafiku, ale ako hráči budete potrebovať minimálne dedikovanú grafiku od Nvidia alebo AMD . Procesor by mal byť prinajmenšom štvorjadrový . Pokiaľ bude teda notebook slúžiť aj na hranie, zamerajte sa na to, aké hry dieťa rado hrá. Budú to obľúbené hry u detí, ako je Minecraft, Valorant, Fortnite, LoLko či Genshin Impact , ktoré sú pomerne nenáročné? Alebo naopak dieťa rado hrá aj singleplayerové AAA tituly ? Každá hra má iné nároky a pokiaľ si nie ste istí, či ju herný alebo kancelársky notebook rozbehne, skontrolujte minimálne požiadavky s parametrami zariadenia. Pozornosť venujte aj RAM . Minimálna hodnota by mala byť 8 GB. Dvojnásobná pamäť vám potom poslúži pri spustení viacerých programov naraz, ale napríklad aj pri hraní náročnejších hier.

Herné notebooky na menej náročné hry ako Minecraft, Valorant, LOL, Genshin Impact.
Herné notebooky na AAA tituly, ako napríklad Hogwarts Legacy, Red Dead Redemption 2, a ďalšie...

Váha je dôležitá

Ako sme už písali vyššie, treba myslieť na to, že notebook sa bude často prenášať. Pokiaľ idete po čo najmenšej hmotnosti, vyberte si tenký notebook s 11 - 13″ obrazovkou , kde sa dostanete na 1,2-1,5 kg. V prípade väčšej 15″ obrazovky, teda aj v prípade väčšieho notebooku môžete očakávať hmotnosť cca 1,6–2 kg. Okrem veľkosti displeja samozrejme záleží aj na použitých materiáloch a komponentoch. Nové, lacné notebooky sú väčšinou celoplastové, takže príliš nevynikajú v odolnosti . Oproti tomu môžete investovať v rovnakej cenovej relácii do repasovaného notebooku a získať tak kvalitnejší model.

Úložisko

Škola znamená množstvo materiálov a nezabúdajme, že hry zaberajú aj veľké množstvo pamäte. Toto všetko musí byť niekde uložené – na pevnom disku. Aby boli notebooky rýchle, dávajú sa do nich v dnešnej dobe SSD disky. Oproti klasickým optickým HDD diskom sa v nich nič netočí, takže sú aj odolnejšie proti otrasom. Minimálna veľkosť by mala byť 256 GB , kam sa pohodlne zmestí operačný systém, kancelárske programy, nejaký ten film a pár menších hier. Nezabúdajte však, že nové hry nezriedka dosahujú veľkosť až 100 GB. Čím väčšie teda úložisko bude, tým viac hier a aplikácií môže mať dieťa nainštalované.

Konektorová výbava

Konektivita, teda možnosť pripojenia ďalších zariadení, je dôležitým kritériom pre školský notebook. Menej konektorov znamená útlejšie telo a nižšiu hmotnosť, ale pozor na to, aby dieťaťu potom nejaký port nechýbal. Klasikou zostáva USB port , vďaka ktorému je možné pripojiť myš, externú klávesnicu či externý disk. Niektoré notebooky disponujú iba jedným USB portom, takže si dajte pozor, čo všetko budete chcieť mať pripojené. Ďalej zostáva štandardom 3,5 mm jack pre pripojenie drôtových slúchadiel . Za tretí najdôležitejší konektor považujeme HDMI , vďaka ktorému môžete k notebooku pripojiť externý monitor alebo projektor. Na moderných notebookoch už štandardne nájdete aj USB-C . Pokiaľ je označené ako DisplayPort alebo Thunderbolt, umožňuje prenášať okrem dát aj obraz a je možné cez neho nabíjať.

Dobrá klávesnica

Zatiaľ čo u rýdzo kancelárskeho zariadenia nie je potrebné klávesnicu takmer riešiť, u herného notebooku ide o kľúčovú vec. Klávesnica by mala byť pohodlná, s dostatočnými medzerami medzi klávesmi. Pokiaľ budú trochu vyvýšené, je to určite plus. Hráči tiež dozaista ocenia numerickú časť , ktorá je v mnohých hrách potrebná. To sa dá samozrejme vyriešiť aj externou hernou klávesnicou , ktorá môže zostať doma na stole. Avšak je to ďalšia nie celkom lacná investícia.

Keď notebook, tak GIGACOMPUTER

Ak máte na zariadení obmedzený rozpočet, dajme tomu, 8 000 Sk , je vždy lepšie siahnuť po repasovanom notebooku ako po novom. Asi si hovoríte, ako je možné? Nový, je predsa nový. A repas už niekto používal. Ale nenechajte sa oklamať novotou. Nový notebook za 8 000 Kč bude jeden z tých najlacnejších nových notebookov vôbec. Jeho plastové telo bude postrádať odolnosť , jeho chabé parametre zase výkon . Takýto notebook Vám vydrží možno 2 roky. A Vášmu dieťaťu, ktoré ešte nie je dostatočne zodpovedné a opatrné, možno aj kratšiu dobu.
Keď ale siahnete po GIGA repasovanom notebooku za 8 000 Sk, dostane sa Vám do ruky manažérsky notebook , ktorý pôvodne stál minimálne 20 000 Sk . Zrejme si ho zaobstarala nejaká banka alebo veľká firma na operatívny lízing a po 2 rokoch používania ho mení za nový. Takýto notebook má vysoko odolné šasi. Dokonca tak odolné, že často odolá aj Vášmu dieťaťu. Repasované notebooky zvládnu nárazy, poliatia niekedy dokonca aj pád. Sú zrodené na dlhoročné užívanie. A vy za zlomok pôvodnej ceny získate výkonný a odolný notebook, ktorý vyzerá ako nový, ale je oveľa lepší ako nový notebook. Navyše u nás všetky notebooky kontrolujeme, testujeme a čistíme. Preto Vám na všetko dávame záruku 2 roky ZADARMO . A hlavne, všetko, čo máme na webe, je skladom . Takže keď si tovar objednáte, pri sebe ho spravidla budete mať do druhého pracovného dňa. Búrame mať o repasovanom tovare . Tak na čo nový notebook, keď už zajtra bude použitý?

Notebook alebo Počítač ako nový za cenu použitého.

Ak myslíte dopredu a chete svojmu dieťaťu dopriať , silnejšie hernú mašinu , ktorú využije hlavne do budúcnosti na ďalšie náročnejšie hry, sú tu GIGA predvádzacie herné notebooky alebo predvádzacie herné počítače ,. Predvádzací notebook je v podstate nový notebook, za ktorý zaplatíte ako za použitý. Takže ušetríte veľa peňazí. Ide o nevypredané zásoby výrobcov alebo zariadení, ktoré sa raz vybalilo z krabice. Takýto tovar sa už nemôže predávať ako nový, ale musí sa zákazníkom ponúknuť ako predvádzací. Ruku na srdce, tým, že raz tovar vybalíte z krabice, ho predsa nijako neznehodníte. Kúpou GIGA predvádzačky získate aktuálny model až o 40% lacnejšie . Navyše s dvojročnou zárukou 2 roky priamo u výrobcu. Tak prečo kupovať nový?