Nová verzia Unreal Engine 5 posunie realistickosť v hrách na novú úroveň

Mnoho videohier sa chváli už v dnešnej dobe takou realistickosťou, že si s ničím nezadá s filmovým plátnom. Chystaná verzia Unreal Enginu 5 ale posunie vernosť chystaných titulov ešte o level vyššie. A navyše je neskutočne rýchla.

Či už ste hráč, herný vývojár, alebo len človek, čo sa rád orientuje vo svete technológií, dosť možno ste zaregistrovali príchod novej verzie Unreal Enginu . Tento nástroj už teraz ovplyvňuje celý herný priemysel a jeho nová verzia pravdepodobne zmení spôsob, akým vývojári k vývoju hier pristupujú.

Na čo sa môžeme tešiť?

Od predchádzajúcej verzie tu máme úplne nový systém na vykresľovanie objektov zvaný Nanite, nasvietenie v reálnom čase - Lumen, časticový systém - Niagara. Samozrejmosťou je potom lepšia podpora pre otvorené svety a prácu v tímoch. A to sú len tie hlavné veci. Unreal Engine bude disponovať množstvom ďalších vychytávok.

Môžete napríklad v reálnom čase upraviť počasie, pretočiť čas alebo zbúrať strop a nechať svetlo nasvietiť zvyšok miestnosti . V minulosti bolo často potrebné použiť rôzne triky, ktoré efekt iba simulovali alebo museli tvorcovia vytvoriť svoje vlastné interné riešenie. Teraz je všetko oveľa jednoduchšie.

Unreal Engine 5 potom rieši ešte jeden problém, ktorý trápil programátorov. Ide o prácu s pamäťou, kedy vývojári a engine samotný ukladajú do vašej RAM pamäte rôzne dáta. RAM pamäte často nebýva dostatok - mnoho herných notebookov či herných počítačov disponuje len základnou 8 GB RAM pamäťou, a tak si programátori musia dávať pozor, koľko z nej vlastne ich program zaberá a či nepresiahne svoj limit. Našťastie u novších herných mašín sa od 8 GB RAM pomaly upúšťa, všeobecne sa odporúča mať minimálne 16 GB RAM , ak chcete hrať najnovšie AAA tituly.

Mnoho spoločností a vývojárov si vyvíja vlastný engine. Príkladom je RED Engine od vývojárov CD Project Red, ktorý fungoval viac ako skvele a poskytol aj dobré zázemie moderom. Avšak po vyjdení nového UE5 sa mnoho spoločností prikláňa k upgradu na UR5, pretože to jednoducho ušetrí veľa práce aj financií. Presunu niektorých veľkých štúdií na Unreal Engine rozhodne prispieva fakt, že tento engine je open-source, takže ho môže ktokoľvek od základu modifikovať .

Môžete to skúsiť aj sami

Dávno sú navyše preč doby, kedy sa vývojári museli učiť z magazínov a kníh. Dnes môžete ísť na internet a okamžite máte prístup k státisícom návodov, materiálov a nástrojov úplne zadarmo. Môžete využívať už pripravené 3D objekty a textúry z najrôznejších online knižníc, môžete priviesť vaše postavy k životu pomocou nového Metahuman alebo zamieriť na nejakú z množstva ďalších stránok, ktoré poskytujú čiastočnú licenciu zadarmo. S Unreal Engineom sa tak môžete naučiť aj doma svojpomocne, pokiaľ budete mať dostatok času. K tomu sa však viaže aj povinnosť výkonného počítača alebo notebooku. Ak chcete s Unreal Engine začať, nemusíte ihneď kupovať nadupanú mašinu za obrie peniaze. Šetrite svoju peňaženku a poobzerajte sa po predvádzacom počítači či notebooku . Predvádzacie zariadenia vám doprajú vytúžený výkon za rozumnú cenu, pretože sa jedná o rozbalené, ale nepoužívané kúsky s výraznou zľavou.