Najhorší port za celú hernú históriu? PC verzia The Last of Us I čelí ostrej kritike hráčov

Verzia pre PlayStation už je nejaký čas na trhu. Konečne sa však dočkali aj fanúšikovia z radov PC hráčov , ktorí populárnu hru The Last of Us nadšene očakávali. Výsledné dojmy z hry sú však veľmi rozpačité.

Čo sa nepodarilo?

PC verzia príbehovky od Naughty Dog sa bohužiaľ zaradila medzi veľmi nepodarené porty exkluzivít od PlayStationu . O neúspechu svedčí aj množstvo nepekných hodnotení. Na Steame má hra viac ako 5600 recenzií, z ktorých iba 33 percent zostáva pozitívnych. Môže za to zlý technický stav. Niektorí hráči zaznamenávajú časté padanie, nízke FPS a nepríjemné trhanie – a to aj na tých najvýkonnejších zostavách. Okrem iného sú na vine aj shadery , ktoré sa načítajú nepríjemne dlho. Objavujú sa aj hlasy, že za danej situácie nemá príliš zmysel sa púšťať do hrania. O tom tiež svedčí masívne vrátenie hier, ktoré Steam v poslednej dobe zaznamenal.

Bugy sa len množia

Kompilácia shaderov v The Last of Us Part I zaberie neúmerne dlhú dobu, zatiaľ čo u iných hier aj s rýchlejším diskom celý proces zaberie maximálne pár minút, hráči The Last of Us I si počkali aj dve až tri hodiny. A to bola podľa hráčov iba špička ľadovca. Aj keď sa niektorí za renderovanie shaderov dostali, hra jednoducho spadla alebo zamrzla. Výnimkou nebola ani čierna obrazovka ihneď po spustení hry. Zdá sa, že PC verzia trpí únikom pamäte , čo je problém aj pre rad majiteľov nadupaných herných počítačov či notebookov. Čo viac, hra je nesmierne náročná aj na grafickú kartu a na druhý najvyšší stupeň nastavenia detailov už vyžaduje cez 10 GB VRAM. Bohužiaľ, ani zníženie na medium nedostáva požiadavky do rozumnej roviny a hra stále vyžaduje okolo 7 GB VRAM, čo je problém aj na kartách, ktoré spadajú do zoznamu minimálnych hardvérových nárokov.

Patch je na ceste

Vývojári stihli pohotovo zareagovať na zoznam problémov s hrou. Na oficiálnych stránkach sa tak začína hromadiť zoznam chýb, kam spadá aj dlhé načítanie, nezmyselné zapĺňanie pamäte aj časté padanie hry. Hráči, ktorí sa dostali k samotnému hraniu, potom popisujú lagy a chyby v textúrach a animáciách. Vývojári sľúbili opravný patch , ktorý by mal doraziť 30.3.

Aký hardvér hru rozbehne?

Aj keď je momentálne hra v neuspokojivom stave, všetci veríme, že vývojári urobia maximum pre to, aby sme si ju mohli onedlho užiť v plnej kvalite, bez bugov a plynule. Na to je ale potrebný zodpovedajúci hardvér. Rozbehnete túto hru na svojom hernom počítači alebo hernom notebooku ? Na plynulé hranie budete potrebovať procesor AMD Ryzen 5 3600X/Intel Core i7-8700, grafickú kartu NVIDIA GeForce RTX 3060 a 16 GB RAM.