Pozabudnutá história ožije v českej hre Last Train Home

Hra, ktorá je silne inšpirovaná našimi dejinami a zavedie nás do doby československých legionárov. Stratégiu Last Train Home má na svedomí brnenské štúdio Ashborne Games a plné hry sa dočkáme pravdepodobne 28. novembra. Už teraz si však môžete zahrať demo, z ktorého sa dá vidieť, že to bude naozaj jazda.

Medzivojnové obdobie

Prvá svetová vojna sa skončila, boj československých legionárov však pokračuje. Last Train Home rozpráva príbeh o československých legionároch, ktorí sa na príkaz Tomáša Garrigua Masaryka vydali domov. Avšak má to háčik. Boj medzi červenými boľševikmi a stúpencami cára, ktorý zúril v ruskej občianskej vojne, uväznil mnoho našich vojakov na pôde Ruska. Cesta na západ nie je možná, takže jedinou nádejou je precestovať celú rozľahlú Rus a dostať sa domov okľukou cez východ. Je jasné, že táto cesta nebude jednoduchá. Bude plná krvi, dlhá a postavená na ťažkých morálnych rozhodnutiach.

Zber surovín

Hneď zo začiatku sa zoznamujeme s celou partiou legionárov. Všetci majú svoju osobnosť, schopnosti aj svoj životný príbeh. Hra sa skladá z dvoch hlavných častí, pričom v každej strávite podobné množstvo času. Prvá časť sa zameriava na cestovanie vlakom po transsibírskej magistrále, kde sa okrem púte na východ staráte o váš vlak, posádku a hľadanie surovín . Surovín je tu mnoho: od paliva, ktoré je nutné na ďalšie cestovanie, cez nedostatkové jedlo až po drevo, oceľ, textil a bylinky. Tieto suroviny sú nevyhnutné pre vylepšenie vlaku a tiež pre ich výmenu za ďalšie materiály. Okrem toho zbierate muníciu, granáty, zbrane a lekárničky , čo je široká škála vecí určených na priamu spotrebu. Ponuka funkcií je rozsiahla, hoci tu je tutoriál, niekedy trvá chvíľku, kým hráč získa plné povedomie o všetkých týchto možnostiach. Navyše sa samozrejme musíte starať aj o svoju partiu legionárov, ktorí potrebujú plno materiálu, a predovšetkým zásoby potravín. Z vlaku je možné vysielať jednotlivé tímy do okolitých dedín a na prieskum lesov . Tu je možnosť lovenia zveri, ťažby dreva, ale napríklad aj obchodovanie alebo získavanie surovín z opustených budov. Za získané suroviny potom spravujete vlak a postupne ho vylepšujete.

Bojový systém

Druhou fázou hry je potom samotný boj . Ten prebieha v reálnom čase, máte však možnosť hru pauznúť a zadať svojim jednotkám jednotlivé rozkazy. Na výber máte zo širokej škály rôznych bojovníkov a profesií. Klasické pešiaky, medikov, prieskumníkov alebo bojovníkov s guľometmi. Boj je potom trochu zvláštny, najmä, čo sa týka stealthu. Nepriatelia vás totiž vidia už z veľkej diaľky a preplížiť sa medzi nich nie je vôbec ľahké . A pritom stealth je nevyhnutný na zvládnutie všetkých cieľov misie a prežitie vašich vojakov.

Vizuál

Aj keď trailer vyzeral úplne luxusne, samotný gameplay už taký oslnivý nie je. Pôsobí mierne zastaraným dojmom. Veľkým plusom je potom ale doplnenie o statické obrazy, ktoré podčiarkujú a ďalej objasňujú dianie na obrazovke. Tieto obrázky sú krásnym artovým dielom a vytvárajú v hre autentickú retro atmosféru. Okrem toho sa môžeme tešiť na kvalitný český a slovenský dabing postáv . Nechýba ani pomerne obsiahla encyklopédia, kde môžete získať mnoho zaujímavých informácií o ceste našich legionárov za slobodou. Okrem historických faktov nájdete aj popisy techniky a životopisy najvýznamnejších vojakov, čo je pre všetkých milovníkov histórie veľký bonus.