Hrou roka je Baldur's Gate III, rozhodli hlasovaním fanúšikovia na The Game Awards 2023

Čo si budeme, čakali sme to takmer všetci a napokon sa ukázalo, že to bola pravda. Podľa novinárov aj samotných hráčov je hrou roku 2023 Baldur's Gate III. Skvelé RPG od Larian Studios nekompromisne prevalcovalo obrie tituly od AAA štúdií a ukázalo, že hráči jednoducho chcú za svoje peniaze kvalitné hry.

Zaslúžené víťazstvo tak nebolo príliš prekvapivé, aj keď konkurencia bola tento rok naozaj tuhá. V nomináciách sa totiž objavili tituly ako Spiderman 2, Resident Evil 4, Alan Wake 2, Super Mario Bros. Wonder alebo aj populárny The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom. Baldur's Gate III nakoniec obhájilo ešte titul za najlepšiu komunitnú podporu, najlepší RPG, najlepší herecký výkon a najlepší multiplayer. Na niekoľkých priečkach sa umiestnil aj Alan Wake 2. Pre mnohých fanúšikov bol veľký šok, že jedna populárnych nominovaných hier - Spider-man 2, nezvládol obhájiť ani jedinú svoju nomináciu.

Ako dopadlo hlasovanie podrobne, sa môžete pozrieť tu:

HRA ROKA 2023

Baldur's Gate 3 (Larian Studios)

Hra z dielne štúdia Larian Studios je dobrodružná RPG hra, ktorá je zasadená do sveta Dungeons a Dragons. Kladie dôraz na hlboký spletitý príbeh, komplexné postavy, prieskum a taktiež taktický ťahový boj. Hra si odniesla ocenenie aj za najlepšiu RPG, najlepšiu komunitnú podporu, najlepší herecký výkon a tiež ako hlas hráčov.

NAJLEPŠIA HERNÁ RÉŽIA

Alan Wake 2

Alan Wake 2 je survival hororová hra s intenzívnou atmosférou a prekrúteným, vrstveným, psychologickým príbehom. Hra dostala aj ocenenie za najlepší príbeh a umelecký smer. Celkom teda tri ocenenia.

NAJLEPŠIA ADAPTÁCIA

The Last of Us

Je evidentné, že fanúšikom stačí, keď sa dej seriálu či filmu drží deje z hier. Prípadne sa dej doplní o pár vecí. A postapokalyptický svet, kde sa ľudstvo snaží prežiť po pandémii, si rozhodne túto cenu právom zaslúžil.

NAJLEPŠIA HUDBA

Final Fantasy XVI

Šestnásty samostatný diel legendárnej série Final Fantasy predstavuje temnejší obrat v tejto RPG sérii a prináša komplexný príbeh o pomste, boji o moc a nevyhnutnej tragédii. To všetko sprevádza skvelé hudobné skóre, ktoré hre získalo titul najlepšia hudba.

NAJLEPŠÍ HERECKÝ VÝKON

Baldur's Gate III - Neil Newbon

Neil Newbon je anglický herec, ktorý prepožičal svoj hlas Astarionovi. Je zobrazený ako charizmatický a pohľadný upír s elfími koreňmi. Newbon mu dodal zaujímavú a komplexnú osobnosť, po ktorej šalejú hlavne fanynky tejto skvelej fantasy ságy.

NAJLEPŠIA ŠPORTOVÁ HRA

Forza Motorsport

Závodná hra, ktorá vznikla v štúdiu Turn 10 Studios je populárnou športovou hrou. Realistická grafika, veľká zbierka vozidiel a veľmi realistické jazdné vlastnosti sú hlavným ťahákom, ktoré držia fanúšikov prikovaných v závodných sedačkách.

NAJLEPŠIA POSTUPNE AKTUALIZOVANÁ HRA

Cyberpunk 2077

Nie je žiadne tajomstvo, že pri vydaní bol z Cyberpunku 2077 po masívnej marketingovej kampani, ktorá sľubovala herný prevrat, celkom prepadák. CD Project Red však na svojich chybách veľmi dlho pracoval a tento rok sme sa dočkali už niekoľkokrát patche spolu s novým DLC Phantom Liberty. A dá sa povedať, že konečne po troch rokoch od vydania, je hra v stave, v akom mala vyjsť už v roku 2020.

NAJLEPŠIA INDIA HRA

Sea of Stars

RPG hra inšpirovaná retro štýlom, ktorá kombinuje prvky klasického štýlu hrania s tými modernými. Hra je známa svojim pútavým vizuálnym štýlom a atmosférou, ktorá pripomína klasické RPG hry z 90. rokov, s použitím modernej technológie a samozrejme designový upgrade. Svet plný mágie, dobrodružstvo prinieslo Sabotage Studio.

NAJLEPŠIA DEBUTOVÁ INDIA HRA

Cocoon

Hra ponúka unikátny herný zážitok, kde hráči preskúmavajú rozmanité svety a riešia rôzne hlavolamy, aby sa mohli dostať ďalej.

NAJLEPŠÍ VR HRA

Resident Evil Village

Resident Evil Village je hororová survival hra vyvinutá a publikovaná spoločnosťou Capcom. Ide o pokračovanie Resident Evil 7: Biohazard. Hráči ovládajú Ethana Wintersa, ktorý pátra po svojej unesenej dcére v dedine plnej mutantných stvorení. Tento rok sa hra dočkala VR rozšírenia, ktoré titulu prinieslo ocenenie.

NAJLEPŠIA AKČNÁ HRA

Armored Core VI: Fires of Rubicon

Akčná automobilová bojová hra od FromSoftware, známa pre svoju sériu Armored Core. Hra sa zameriava na boje s vysokou rýchlosťou a stratégiou, kde hráči ovládajú výkonné roboty známe ako ACs (Armored Cores). Hráči môžu svoje ACs upravovať a prispôsobovať, aby lepšie vyhovovali ich štýlu hrania.

NAJLEPŠIA AKČNÁ ADVENTÚRA

The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom

Legendárna hra Zelda je dobre známa všetkým hráčom Nintenda. Pokračovanie tohto úspešného titulu nás privádza do úplne nového dobrodružstva s hlavným hrdinom Linkom. Hra sa odohráva v obrovskom otvorenom svete Hyrule.

NAJLEPŠIA BOJOVÁ HRA

Street Fighter 6

Šiesty diel Street Fightera prichádza s mnohými zmenami. Tou najväčšou novinkou je bezpochyby World Tour, kde sa Street Fighter mení na príbehové RPG, ktoré zároveň funguje ako chytľavý tutoriál. Hráči si vytvoria vlastného bojovníka, s ktorým sa vydajú obhájiť post šampióna.

NAJLEPŠIA RODINNÁ HRA

Super Mario Bros. Wonder

Super Maria asi nemusíme zdĺhavo predstavovať. Séria je známa pre svoje plošinovky, kde Mario prežíva dobrodružstvo v najrôznejších svetoch, aby zachránil svoju vyvolenú – princeznú Peach.

NAJLEPŠIA STRATEGICKÁ HRA

Pikmín 4

Ide o ďalší prírastok do populárnej série Pikmin od Nintenda. Hráči používajú skupiny malých, farebných stvorení zvaných Pikmin na riešenie hádaniek, zbieranie predmetov a boji s nepriateľmi. Každý typ Pikmin má špeciálne schopnosti, ktoré hráči môžu využiť na prekonanie rôznych výziev.

NAJLEPŠÍ ESPORT HRA

Valorant

Valorant je free-to-play multiplayerová strieľačka z pohľadu prvej osoby vyvinutá a distribuovaná štúdiom Riot Games. Hráči hrajú za tzv. agentov, postavy, ktoré pochádzajú z rôznych krajín a kultúr po celom svete. V hlavnom hernom móde sú tímy tvorené po piatich hráčoch, pričom jeden z tímov bráni a druhý útočí.