Herný notebook vs herný počítač: Ako zvoliť správnu hernú mašinu, ktorá bude zodpovedať presne vašim požiadavkám?

Plánujete si v blízkej dobe zaobstarať nový stroj na hranie počítačových hier, ale neviete, či si zaobstarať stolný počítač alebo notebook? Táto dilema je pre hráča zásadná, pretože ide o kúpu pomerne drahej hračky. Pokiaľ stále zvažujete oba varianty, poďme si zhrnúť ich výhody a nevýhody.

Prenositeľnosť a všestrannosť notebooku

Pokiaľ máte pri hraní radi veľkú flexibilitu a nechcete sa doma viazať na jedno konkrétne miesto, herný notebook je pre vás tým pravým. Práve prenosnosť a mobilita bývajú tými hlavnými dôvodmi pre obstaranie herného notebooku . Ďalšou nespornou výhodou je úspora miesta. PC potrebuje oveľa viac priestoru nielen pre case, ale aj pre monitor a samostatného príslušenstva. K tomu sa viaže aj veľké množstvo káblov, ktoré môžu pôsobiť nevzhľadne. Notebook je oproti tomu menších rozmerov, je skladný a umožňuje vám využiť pracovný stôl aj k iným činnostiam . Ako menšie, ale pre niekoho treba podstatná výhoda, je Wi-Fi pripojenie. Herné počítače ho štandardne nemajú, pri notebookoch je to naopak. Podobne je na tom aj Bluetooth.

Zo záporov môžeme vytknúť väčšiu váhu. Notebook síce je prenositeľný, ale herné kúsky sa na väčšiu vzdialenosť môžu pekne predniesť. Oproti stolnému počítaču si tiež budete musieť strážiť stav batérie . Špičkové herné notebooky sú v oblasti výkonu pre herné počítače veľkou konkurenciou, postrádajú však možnosť modernizácie.

Stabilný výkon a pohodlie počítača

Stolný herný počítač bude za rovnakú cenu vždy výkonnejší. Porovnajte len rozmery grafickej karty a jej chladenia s tým, čo sa zmestí do notebooku a porovnajte aj ich nároky na energiu. Na druhú stranu, keď vám herný notebook poskytne výkon na hranie aj tých najnovších hier, nie každý potrebuje úplne špičkové herné delo. Herné PC má veľkú výhodu v konfigurácii na mieru. Komponenty totiž môžete podľa potreby vymieňať . V momente, keď teda príde na trh modernejšie technológie, môžete sa pustiť do výmeny súčiastok. Herné notebooky nie je tak jednoduché modernizovať, grafickú kartu spravidla nevymeníte u žiadneho. To isté platí aj pri SSD diskoch – v počítači ich môžete mať toľko, koľko dovolí case, v notebooku sú obmedzené možnosti. Veľkou výhodou je aj samostatný hardvér . K počítaču si môžete zakúpiť ľubovoľne veľký monitor, pri notebooku s integrovanou obrazovkou nič moc neurobíte.

Záverom

Herný notebook bude vždy o niečo menej výkonný, s výrazne horšou ergonómiou, ale hrať môžete takmer všade. Vezmete si ho so sebou kamkoľvek budete potrebovať. Ak ste hráči Counter Strike, Valorantu, Minecraftu či LoLka a nechcete investovať veľké množstvo peňazí do setupu, notebook je jasnou voľbou. Pokiaľ naopak máte väčší budget a ide vám hlavne o kvalitu hrania najnovších AAA titulov, určite odporúčame poobzerať sa po hernom počítači. Záleží tak iba na vás a vašich preferenciách, ku ktorému zariadeniu sa nakoniec prikloníte.

Prečo drahý nový, keď môžete mať lacný predvádzací

Či už sa rozhodnete pre herný notebook alebo vašim potrebám zodpovedá skôr herný počítač, zostáva vybrať aký konkrétny model. Herný hardvér nie je práve lacnou záležitosťou, ale dobrou správou je, že aj s obmedzeným budgetom môžete vstúpiť do sveta plynulého gamingu. Stačí sa poobzerať po predvádzacom notebooku alebo predvádzacom PC . Čo to ale vlastne tá „predvádzačka“ je? Predvádzací notebook, ako už názov sám naznačuje, je zariadenie, ktoré bolo raz vystavené na marketingovej prezentácii či výstave ako ukážkový model. Môže ísť aj o nepredané zásoby skladu výrobcov . Vzhľadom na to, že tieto zariadenia už boli vybalené z obalu, nemožno ich ponúkať ako úplne nové. Preto ich nájdete v našej ponuke s výraznou zľavou oproti pôvodnej cene . Avšak nikto ich nikdy nepoužíval, čo znamená, že za oveľa priaznivejšiu cenu získate notebook alebo PC v dokonalom stave ako čo sa týka vzhľadu, tak výkonu. U nás v GIGACOMPUTERE všetky naše predvádzačky navyše starostlivo testujeme, aby sa vám do rúk dostalo 100% funkčné zariadenie. Na svoj nový predvádzací herný notebook alebo pc navyše dostanete dvojročnú záruku priamo u výrobcu .