Fresh Start Cleaning Simulator – dajte prírode šancu na obnovu

Hovorí sa, že príroda si vždy vezme späť všetko, čo ju ľudstvo vzalo. Občas ale aj ona potrebuje výpomoc. Ak nám dejiny niečo ukazujú, tak je to to, že ľudská civilizácia vznikla na drancovaní prírodných zdrojov – a čím viac sa ako spoločnosť vyvíjame, tým menej ohľadu a úcty na prírodu berieme. A bohužiaľ sa to netýka len veľkých korporátov, aj ako jednotlivci sme zodpovední za hromady odpadkov v lesoch, nepovolené skládky, v mori plávajú tony plastov, plošné výrub pripravuje o domov milióny živočíchov . A aj keď na svete existujú rôzne ekologické aktivistické organizácie, nie je to dosť, aby sa mohla príroda obnovovať. A v koži zapáleného ekológa môžete pomôcť prírodu virtuálne očistiť v relaxačnej čoze hre Fresh Start Cleaning Simulator. Na svedomí ju majú vývojári z Chicken Launcher a hra bola vydaná v októbri roku 2022. Nejedná sa teda o žiadnu novinku, ale v zozname nenáročných cozy games by rozhodne nemala chýbať.

Vezmite to do vlastných rúk

Ekologických titulov v poslednej dobe vzniklo niekoľko - a je dobre, že sa takto dôležitá téma premieta aj do hier. Zatiaľ čo väčšina takýchto hier sa v hráčoch snaží prebudiť hlbšie enviromentálne cítenie, Fresh Start vám priamo ukáže dôsledky, ktoré systematické znečisťovanie má na planétu Zem . Navyše dostanete do rúk univerzálny čistiaci nástroj, ktorý dokáže upratať odpadky, zbaviť pôdu toxických látok a úplne obnoviť flóru, vďaka čomu sa do danej oblasti navrátia aj zvieratá. Na svoje si teda prídu všetci, ktorí radi navracajú niečo do pôvodnej krásy.

Prosím, pomôž nám

Nie je presne jasné, v ktorom čase sa hra odohráva a ani to nemožno nijako zistiť, pretože hra nemá lineárny príbeh. Podľa stavu prírody je však jasné, že k podobne vyzerajúcemu svetu sa môžeme veľmi rýchlo dopracovať, pretože už ako ľudstvo máme k tomuto výsledku solídne našliapnuté. Máte pred sebou jedinú misiu – pomôcť nešťastným zvieratkám , ktoré vám píšu listy. Každé z nich sa nachádza na inom kontinente av inej krajine, ale jedno majú spoločné. Miesto, kde predtým žili, je zamorené odpadkami, toxickými látkami alebo je nejako inak zdevastované . A na vás je, aby ste pomohli navrátiť ich domov do pôvodného stavu.

Horiace Austrálie aj uviaznuté veľryby

Postupne precestujete celý svet. Do rúk sa vám dostanú najrôznejšie listy, ktoré vás zavedú do ohňa zničenej Austrálie , kde sú zúfalo uväznené smädné koaly, pomôžete korytnačkám v Afrike oslobodiť sa z väzenia plného plastov, zachránite nešťastné pandy trčiace v hromadách odpadkov v Číne zamotali uviaznuté veľryby v Grónsku . A lokácií je oveľa viac.

Univerzálny nástroj na čistenie

V ruke máte špeciálnu hadicu s vysávačom, ktorá má dve funkcie: môže striekať vodu a tiež vysaje všetky nečistoty , ktoré sa vám dostanú do cesty. Pomocou rozprašovača vody odstránite blato a vysajete odpadky, ktoré po ňom zostali. Na to je potrebné naplniť nádržku vodou; hladina je zobrazená na ľavej hornej strane. Hadicu nasmerujete na vodnú plochu, aby ste mohli povysávať vodu, ale môžete tiež vyčistiť kaluže bahna alebo dokonca jedovaté kaluže plné toxických látok. Okrem zmývania bahna a odpadkov možno vodu použiť aj na oživenie mŕtvych stromov a kvetov.

Každá misia je inak obtiažna

Upratovanie rozhodne nie je to jediné, čo môžete v každej misii robiť. Každá úroveň v hre Fresh Start Cleaning Simulator vám dáva určité úlohy, ktoré musíte splniť, ak tomu potrebujete materiál . Ten nájdete medzi sutinami, ktoré odpratáte. Niektoré sú zrejmé na prvý pohľad, iné musíte získať pomocou „mini puzzle“ hry. Aby ste mohli postúpiť do ďalšej úrovne, musíte splniť všetky úlohy a obnoviť prírodu . Akonáhle je všetko hotové a príroda obnovená, hra vás pomocou rozsvieteného žltého stĺpca nasmeruje na ďalšiu úroveň a stanovište.

Čím viac upratáte, tým viac skúseností máte

Taktiež za každú splnenú úlohu získate body, ktoré potom môžete premeniť za rôzne vylepšenia. Hra disponuje stromom zručností, vďaka ktorému si môžete vylepšiť sací výkon vysávača, silu trysky, veľkosť inventára, objem vodnej nádrže a iné technické parametre . K ruke vám budú aj ďalšie vymoženosti uľahčujúce prácu. Tými sú robotickí pomocníci, z ktorých jeden funguje ako rozstrekovač vody a druhý ako ultimátna sacia jednotka.

Herná doba sa rôzni

Fresh Start Cleaning Simulator je taká jednohubka na pár hodín. Pri každej misii strávite v priemere pätnásť minút až pol hodiny – záleží, ako veľmi si s upratovaním dáte záležať. Ak chcete mať misie rýchlo za sebou, nemusíte každú lokáciu dokončiť úplne na 100%, stačí iba splniť dané úlohy a posunúť sa ďalej. V prípade, že však chcete mať všetko dokonale splnené, než vyrazíte pomôcť zvieratkám do iného konca sveta, budete musieť byť veľmi pozorní. Niektoré mapy sú pomerne rozľahlé a hľadanie posledného stebla trávy, ktoré je potrebné oživiť pomocou čističa, môže byť pomerne náročné . Našťastie s rôznymi vylepšeniami sa celý proces môže znateľne urýchliť. Napríklad s rozstrekovačmi máte istotu, že v jeho dosahu neminiete jedinú kvetinku.

Dobrá hrateľnosť

Hra má byť relaxačným simulátorom a tomuto žánru je naozaj verná. Ovládanie univerzálneho čističa je veľmi intuitívne a nie je potrebné ho nejako zložito skúmať. Hra obsahuje tutoriál, takže pokiaľ chcete, hra vás povedie doslova za ručičku. Nie je tu žiadny časový limit , aj keď si hra zaznamenáva, ako dlho ste v danej lokácii strávili. Je teda len na vás, akou rýchlosťou budete postupovať, ktoré úlohy si splníte ako prvé a ako celé upratovanie pojmete. Trošku problém som mala s ukladaním. Hra totiž neukladá pri prechode do novej lokácie, čo som zistila trochu bolestivým spôsobom, keď mi pri prechode na ďalšiu misiu hra dvakrát spadla. Odporúčam teda priebežne ukladať , nech neprídete o postup.

Roztomilá grafika

Pokiaľ čakáte realistické spracovanie, Fresh Start Cleaning Simulator vás najskôr sklame. Namiesto realistickej grafiky tvorcu stavili na artové spracovanie a ja tomu nemôžem viac ako fandiť. Je možno pravdou, že keby boli hráči nútení brodiť sa tonami realisticky vyzerajúceho odpadu, špiny a intoxikovaného prostredia, mnoho z nich by hru ani neodohralo. Namiesto toho tu máme kôpky hnedej hmoty, ktoré symbolizujú odpadky a znečistenie. Toxické znečistenie má vzhľad zelenej kaluže a mŕtva flóra je zobrazená ako opadaný strom, hnedý ker či nevykvitnutý kvet. Modely zvierat sú trochu hranaté, ale zároveň roztomilé a do artového spracovania sa hodia. Melódia na pozadí v hre Fresh Start Cleaning Simulator je navrhnutá tak, aby bola relaxačná a zároveň nerušivá . Žiadna z melódií mi príliš neuviazla v hlave, soundtrack je tak naozaj len nerušivá hudba v pozadí.

Rozbehnem to na svojom hernom notebooku či počítači?

Pretože sa nejedná o žiadnu novinku ani graficky náročnú hru, pravdepodobne túto hru zvládnu rozbehnúť aj staršie zariadenia. Zlou správou je, že ak nevlastníte herný počítač alebo herný notebook a máte integrovanú grafickú kartu, najskôr si hru veľmi neužijete. Aké sú teda odporúčané požiadavky?

Procesor: 3.2 GHz Dual Core

Grafická karta: GTX 750 / Radeon HD 7770

RAM: 4 GB

Veľkosť hry je potom 5 GB.

Nestačí vám váš starý notebook alebo počítač? Nerobte si starosti. U nás si môžete zaobstarať nový, a to aj s obmedzeným budgetom. Mrknite sa do našej ponuky predvádzacích herných notebookov alebo predvádzacích herných počítačov , kde si vyberiete presne také zariadenie, ktoré vám bude vyhovovať – a navyše s veľkou zľavou oproti „novým“ modelom.

Hodnotenie

Hru som dokončila počas 4 hodín, a aj keď nemám príliš nútenia si ju zahrať znova, splnila presne to, čo som od nej očakávala. Príjemne som si oddýchla a veľmi ma potešilo prepojenie s ekológiou . Hoci v reálnom živote nerada upratujem, upratovanie v simulátore upratovania Fresh Start ma prikovalo k obrazovke. Navyše nie je nad lepší pocit, keď je misia hotová, príroda sa vrátila do svojej pôvodnej krásnej podoby a zvieratá aj rastliny sú šťastné.