Disney Dreamlight Valley – miesto, kde sa všetky detské sny stanú skutočnosťou

Keď sa povie Disney, tak bez pochyby zaplesá srdce všetkých detí. A najskôr aj tých, ktorí na klasických Disneyovkách vyrastali. A aj keď pod záštitou Disney vzniklo už mnoho hier, väčšinou išlo len o akési „doplnky“ k animovaným filmom. Našťastie sa ale štúdio rozhodlo, že je na čase urobiť poriadnu RPG/Simuláciu, kde si nielen užijeme nový príbeh, ale tiež stretneme všetky svoje obľúbené postavičky a vytvoríme si vlastný osud.

Povedz, kto si

Po spustení Dreamlight Valley vám hra umožní vytvoriť si svojho vlastného avatara z mnohých šablón, ktoré sú k dispozícii. Do hry si však môžete stiahnuť aj Disney Dreamlight Valley Avatar Designer, čo je bezplatný program, ktorý vám umožní vytvoriť a prispôsobiť si vlastného avatara pred tým, než sa ponoríte do hry. Nie je však povinnosť ho použiť, stačí si upraviť niektorú zo základných postáv, ako som to urobila aj ja. Možnosti tvorby sú pomerne široké - k dispozícii získate nielen úpravu tváre, ale aj množstvo vlasov, oblečenia a iných doplnkov . A pokiaľ nebudete spokojní so základom, všetky tieto položky je možné postupne dokupovať v hre za hernú menu.

Strácame sny ako dospelí?

Hneď zo začiatku sa premiestnite do Dreamlight Valley. A rozhodne to nebolo náhodou. Niečo vás vytrhlo z vášho každodenného života a priviedlo sem. Vy ale vôbec netušíte prečo. Kým vás nepríde privítať Merlin, a povie vám, že práve vy ste ten kúzelný hrdina, ktorého čakali. Dreamlight Valley bola kedysi idylická krajina. Miesto, kde Disney a Pixar postavy žili v harmónii, kým neprišlo Zabudnutie. Do idylického údolia má toto miesto momentálne ďaleko, pretože je pokryté neporiadkom, špinou a zvláštnymi magickými nočnými tŕňmi . Tieto tŕne pokryli celú krajinu a prerušili úžasné spomienky spojené s týmto kúzelným miestom. Bez iného miesta, kam ísť, sa zúfalí obyvatelia Dreamlight Valley stiahli za zamknuté dvere do Dream Castle. Len pár ich zostalo v údolí, ale tí zabudli na svoj domov, svojich priateľov i na všetko ostatné. A tu nastupujete na scénu vy. Musíte všetkých obyvateľov vypátrať a pomôcť im spomenúť si na ich život . A v neposlednom rade je potrebné vyčistiť a obnoviť celé údolie. Celým týmto procesom sa line aj váš osobný príbeh, pretože to vyzerá, že v údolí nie ste prvýkrát. Akonáhle Disney a Pixar postavičky nadobudnú späť svoju pamäť, veľmi dobre vás poznajú. Prečo si ich ale vy nepamätáte? Kde sa vôbec vzalo celé Zabudnutie? Hráte v ňom nejakú úlohu? A či áno, akú? To sú otázky, ktoré vás budú sprevádzať celou hrou a postupne ich všetky rozmotáte.

Nový obsah každý kvartál

Hra ešte nie je dokončená as veľkou pravdepodobnosťou ani len tak nebude. Je to už nejakú chvíľu, keď štúdio ukončilo „predbežný prístup“ a hru vydalo. Avšak obsah do nej bude najskôr pridávaný s pravidelnosťou každý kvartál . Zatiaľ štúdio vydávalo pravidelne bezplatné aktualizácie s novými ríšami a postavičkami, v budúcnosti to však vyzerá, že k bezplatným updatom pribudne aj platený obsah, ktorý si budeme môcť dokúpiť. Či pôjde len o kozmetické vychytávky alebo naopak si bez ďalšieho platenia nezahráme nejaké časti na mape, ukáže čas. Osobne dúfam v to prvé, pretože hra nie je free-to-play a aj v základe nebola práve lacná.

Kto je váš nový sused?

Dreamlight Valley kladie veľký dôraz na zmysel preskúmavania. S toľkými ríšami na preskúmanie je neustále veľa vecí na videnie a objavovanie. Koho teda môžeme zatiaľ v údolí stretnúť? Nikto nečakal, že by chýbal legendárny Mickey Mouse a jeho priateľka Minnie . Sú to jedny z prvých postáv, s ktorými sa v hre stretnete. Naučí vás, ako si zariadiť záhradku, vypestovať si vlastnú zeleninu, ovocie a obilniny a následne ich uvariť. Medzi ďalšie klasické postavičky sa radí aj Káčer Donald a jeho strýko Skrblík , ktorý v údolí vlastní veľký obchod so vstavaným trezorom. Ten vás bude tiež sprevádzať prestavbou údolia, pretože bez jeho asistencie svojim kamarátom nepostavíte miesto na bývanie. Ďalej stretnete psa Goofyho , ktorý vás naučí rybárčiť a vyrábať veci. Pretože nemôžete variť pre celé údolie a ostatní tiež potrebujú jesť, ujme sa toho krysák Remi , ktorý založí v údolí reštaurácii. Sú tu tropické ostrovy pre Moanu, je tu Wall-E, ktorý vám pomáha so zahradničením, Anna, Elsa, Kristoff a Olaf z Ľadového Kráľovstva, stretnete sa s Ariel a Ericom, cez slnkom rozpálené pláne sa preháňa Simba a Nala, Mirabell vás privíta vo svojej Casite, tekvicu na dom premení Dobrá víla a na slovíčko sa občas stavia aj kovboj Woody s astronautom Buzzom či Stitchom . V najnovšej aktualizácii teraz pribudla Kráska a Zviera. Údolie však nie je len domovom kladných postáv – stretnete sa tu aj so záporákmi. A ako si s nimi poradíte, je iba na vás. Každopádne tu tiež majú svoj domov a niekedy s nimi budete musieť uzatvoriť dohody, inak sa v príbehu nepohnete. Medzi tými najznámejšími sú Uršula, Scar či Gothel . Ale rozhodne nečakajte, že budete mať všetky postavičky v údolí hneď. Väčšina z nich tam nie je a budete ich musieť domov priviesť.

Údolie a jeho obyvatelia sa bez vašej starostlivosti nezaobídu

Aby ste mohli odomknúť nové ríše a priviesť do údolia svojich obľúbených hrdinov, budete potrebovať Dreamlight. Táto špeciálna esencia je odmenou za plnenie bežných úloh a questov, ktoré vám dajú vaši noví kamaráti. Úlohy sú buď príbehové, alebo vám ich zadajú obyvatelia. Úlohy od obyvateľov zvyšujú úroveň vášho priateľstva , pričom za každý level (je ich celkom 10) dostanete nejakú unikátnu odmenu. Väčšinou sa jedná o kus oblečenia, doplnky alebo dekorácie do údolia. Questy pre postavičky sú nadmieru roztomilé. Beháte okolo nich, plníte úlohy, dávate im darčeky, vediete s nimi denné hovory – všetko pre zvýšenie priateľstva s nimi, aby ste mohli pokračovať v hlavnom príbehu. Ale znamená to, že musíte nadviazať priateľstvo aj s zbabelcami (alebo ich prinútiť, aby si mysleli, že ste priatelia). Mohli by ste sa síce rozhodnúť to nerobiť, ale niektoré postavy neodomknete, kým nebudete mať maximálny level priateľstva aj s niektorými zbabelcami . Niekedy je tiež potrebné sledovať, keď nejaká postava hovorí s inou postavou. Potom je tu ešte jedna samostatná kategória úloh – hviezdne úlohy. Tie slúžia skôr ako „achievementy“ a za každé splnenie dostanete Dreamlight esenciu. V podstate tu ide o jednoduché (a občas aj dosť otravné) fetch questy.

Jednoduché a intuitívne

Ak sa ale niečo tejto hre rozhodne nedá uprieť, je to jednoduchosť, s akou sa môžete s úlohami pobiť. Všetky vaše nástroje sú ľahko dostupné, nemusíte zložito nič preklikávať ani nasadzovať. Kanva nikdy nie je prázdna, a keď chcete zaliať svoje pole, automaticky zaleje niekoľko štvorcov naraz. Zber plodín je možné vykonať pre všetky štvorce stlačením jedného tlačidla. Keď dostanete úlohu, je možné ju ľahko sledovať, a položky alebo materiály sú označené, aby ste zbytočne neblúdili . Skrátka, hra si vás vodí za ručičku ja to v prípade relaxačnej hry viac ako uvítala. Čo sa týka hrateľnosti, Dreamlight Valley má pravdepodobne najjednoduchšie (a tým pádom najlepšie) základy zo všetkých hier, ktoré som hrala. Farma je jednoduchá, ale neznamená, že do nej nebudete musieť investovať čas. Ťažba je úplne jednoduchá , jednoducho krompáčom mlátite do kameňov, než vypadnú potrebné suroviny alebo vzácny diamant. Varenie je tiež veľmi jednoduché (až potom, čo odomknete Remyho). Odporúčam buď skúšať rôzne ingrediencie na vytvorenie kariet s receptami, alebo ak sa vám nechce experimentovať, na internete určite nájdete už všetky objavené recepty. Ďalšia vec, ktorú určite musím vypichnúť, je rybárčenie. V každej čozy hre rybárčenie priamo neznášam. Väčšinou je to zdĺhavý proces, ktorý sa časom stane veľmi otravným. Ale tu je to inak. Aby ste chytili rybu, stačí spustiť svoj prút do bublín. Ak urobíte chybu, ryba nezmizne. Aby ste ju vytiahli, musíte stlačiť tlačidlo, akonáhle sa kruh sfarbí na zeleno. Raz, ak rybárčite mimo bubliny, dvakrát, ak ste na bielych bublinách, trikrát pre modré bubliny a štyrikrát pre oranžové bubliny. Hlavnou vecou je, že zelené kruhy sa nestávajú rýchlejšími alebo menšími. Len sa skracuje interval medzi nimi. A ak urobíte chybu, dostanete ďalšiu šancu.

Hra je jedným slovom úchvatná

Grafika je oblasťou, kde Disney a Pixar zrejme v čo hrách nebudú mať konkurenciu. Celú dobu hrania máte pocit, že ste sa prepadli do animáku , v ktorom ste hlavná postava vy a tvoríte si vlastný príbeh. Počas hrania nájdete desiatky drobných detailov, ktoré iba dokreslia celkovú čozy atmosféru. Všetko je farebné, trblietavé a bujné. Ikony pre nábytok a oblečenie vyzerajú rovnako skvele ako vo chvíli, keď ich skutočne umiestnite alebo si ich oblečiete. Máte k dispozícii nepreberné množstvo oblečenia a doplnkov, ktorými si môžete doplniť svoj charakter . To isté platí aj o nábytku a dekoráciách. Navyše celé údolie je úplne vo vašej réžii. Môžete ľubovoľne presúvať váš domov, domovy obyvateľov, stavať fontány, lavičky, sadiť stromy, kríky, umiestňovať kamene, vykopať záhrady . Dekorácie je možné umiestniť úplne kamkoľvek. Urobte si svoje údolie presne také, ako ste si vždy predstavovali.

Pohoda a relax na každom kroku

Keď vstúpite do obchodu alebo domu, hrá vám pozadie známa hudba z obľúbených Disney a Pixar filmov. Vo svojom vlastnom domove môžete nastaviť svoju obľúbenú muziku. Vonku počujete zvuky malých veveričiek, ako sa motajú okolo, alebo šušťanie lístia. Vlastne ani nemusíte vôbec nič robiť, ak sa vám nechce . Stačí si sadnúť na lavičku a počkať si, kým sa k vám pripojí jeden z vašich animovaných priateľov. Takže pokiaľ chcete po škole alebo práci príjemne zrelaxovať a vypnúť mozog, Disney Dreamlight Valley k tomu priamo nabáda.

Rozbehne to váš herný notebook alebo počítač?

Dobrá správa je, že hra, aj napriek svojmu úžasnému vizuálu, nie je príliš náročná na hardvér. Pokiaľ teda vlastníte slabšie zariadenie, máte dobrú šancu, že hru rozbehnete. Ak však chcete hrať na plné detaily plynule, poobzerajte sa po silnejšom hernom počítači alebo hernom notebooku . Aj s obmedzeným budgetom to ide. V prípade, že nechcete míňať horibilné sumy, môžete sa poobzerať po predvádzacom počítači či notebooku. Jedná sa o raz vystavený alebo rozbalený tovar, ktorý sa potom predá s obrovskou zľavou. Za málo peňazí teda môžete získať veľmi slušné herné parametre. A aké budete potrebovať na hranie Dreamlight Valley?

Intel Core i5-4690 alebo AMD Ryzen 3 1300X

NVIDIA GeForce GTX 960

AMD Radeon R9 380

8 GB RAM

Hodnotenie:

Celkovo hru hodnotím veľmi kladne. Vizuál je naozaj dych vyrážajúci, ovládanie je na jedničku, ale najväčšou radosťou je pre mňa stretnutie s mojimi obľúbenými Disney a Pixar postavičkami. Atmosféra je skvelá as podmanivou hudbou sa naozaj jedná o bezchybnú relaxačnú hru. Za celé hranie, aj po updatoch, som nezaznamenala jediný bug, optimalizácia je skvelá . Ovládanie vašej postavy je jednoduché, úlohy sú zábavné a kladne hodnotím aj to, že každý obyvateľ má komplexne napísané úlohy a storyline. Páči sa mi aj množstvo vecí, ktoré si možno kúpiť za hernú menu. Jediné, čo mi robí trochu starosti, je budúci vývoj hry a príklon vývojárom k mikrotransakciám a ďalšiemu platenému obsahu . Ale na to si asi budeme musieť počkať až do vydania ďalšieho updatu.