Recenzie: ASH OF GODS: The Way – Pútavá kartová taktická hra s hlbokým príbehom

ASH OF GODS: The Way je veľkolepá taktická kartová hra, ktorá hráča uchvacuje svojou unikátnou kombináciou stratégie a hlbokého príbehového základu. V príbehu prepojenom s ľudskou duševnou rozorvanosťou a morálnymi dilemami sa otvára svet plný konfliktov, taktiky a nečakaných udalostí. Predstavme si celú kompozíciu tejto lákavej hry – od vývojárskeho štúdia až po príbeh, hrateľnosť, grafiku a hudbu – a skúmajme, čo presne robí ASH OF GODS: The Way takým zaujímavým hráčskym zážitkom.

Štúdio AurumDust

Hra ASH OF GODS: The Way je druhým dielom, ktorý vytvorilo vývojárske štúdio AurumDust. Toto štúdio sa zameriava na vytváranie kvalitných hier s dôrazom na príbeh, vizuálny a akustický design a hutnú hrateľnosť. Štúdio AurumDust má za sebou prvý úspešný diel zvaný ASH OF GODS: Redemption, ktorý bol veľmi dobre prijatý hráčskou komunitou, a tak pokračovanie nastavuje ešte vyššiu latku. AurumDust neustále počúva názory hráčov a zameriava sa na rast a zlepšovanie svojich titulov. Práve vďaka tejto angažovanosti a komunikácii so svojim publikom sa im podarilo vytvoriť v ASH OF GODS: The Way hru, ktorá snúbi špičkovú hernú mechaniku s emocionálnym príbehovým základom, čím zaisťuje, že každý hráč nájde v tejto komplexnej hre veľké uspokojenie.

Príbeh hry

Príbeh hry ASH OF GODS: The Way nás zavádza do sveta zasiahnutého vojnou medzi frakciami Berkanov a Frisianov. Hráč sa ocitá v úlohe siroty menom Finn, ktorého osud bol silne ovplyvnený ťažkosťami obdobia vojny. Rodičia Finna zomreli v dôsledku týchto konfliktov a bol vychovaný Eikom, berkanským vojnovým veteránom. Keď hrozí ďalšia vojna s Frisiany, Eik vidí šancu na záchranu svojho ľudu, pokiaľ sa Finn zapojí do frisianského kartového turnaja. Cieľom je získať duševnú a strategickú prevahu nad protivníkmi tým, že sa prezlečie za frisianského šľachtica a pritom zostane špiónom pre Berkany. Počas hry je Finn nútený sa naučiť géniovským taktickým manévrom, za ktoré sú Frisiani známi a zároveň nestrácať zo zreteľa svojej kontrolnej pozície v strede zradných taktík a vypočítavých stratégií. ASH OF GODS predkladá bohatý príbeh plný morálnych dilem, odvahy, priateľstva a zradnosti, ktorý hráča vťahuje do sveta hry o ďalšiu zložku hlbšie. Vplyv Enderovej hry na tento príbeh je viditeľný, rovnako ako zmienky o klasickej literatúre, ktoré zdôrazňujú emocionálnu a psychologickú hĺbku príbehu. Nebývalo premyslený príbeh hravo práve zdokonaľuje strategickú zložku hrateľnosti. Každé rozhodnutie, ktoré Finn urobí, a každá voľba majú významný dopad na dej a príbehové podhubie – nielen vo vzťahu k hlavným postavám, ale aj k nepriateľským jednotkám, s ktorými musí Finn bojovať, a priateľským jednotkám, spojkám a spojencom, ktoré cestou stretne.

Význam volieb v hre

Jednou z kľúčových charakteristík hry ASH OF GODS je jej sofistikovaný systém výberu a interakcie. Každý rozhodnutie, ktoré hráč urobí, prinesie nejaké dôsledky - niekedy okamžité, inokedy sa zdanlivo malé rozhodnutie môže ukázať ako zásadné na konci dobrodružstva. Hráči nikdy nevedia, či je rozhodnutie, ktoré práve urobili, to správne. Toto je geniálny strategický prvok, ktorý hráča núti vážiť každú alternatívu a mimochodom pestuje v hráčoch pocit zodpovednosti a úzkosti, ktorý plynule prechádza do výsledku hry. Každé rozhodnutie sa nevyhnutne premietne do jedného z niekoľkých koncov hry, ktoré odhalia rôzne aspekty príbehu, postáv a údelov.

Hrateľnosť

Samotná hra ASH OF GODS sa pýši nápaditým a uchvacujúcim systémom hrateľnosti. Hra je postavená na kartovom systéme, kde hráči využívajú balíčky kariet na ovplyvnenie priebehu bitky. Každý balíček zastupuje jednu z frakcií v hre a každá karta má svoj špecifický účinok a vplyv na hru. Existuje päť hlavných frakcií. Každá frakcia má svoje unikátne karty a vlastnosti, ktoré odrážajú charakteristiku tejto frakcie. Berkana ponúka širšie spektrum stratégií a je ideálna pre nových hráčov, zatiaľ čo napríklad Banditi či Frisia vyžadujú komplexnejšie strategické plánovanie a hlboké pochopenie kartových interakcií a postáv.

Hra ponúka rozličné balíčky kariet, ktoré hráči môžu zbierať a využívať na vývoj svojej stratégie. Všetky karty je možné upgradovať, čo umožňuje hráčovi prispôsobiť svoje kartové balíčky podľa vlastného štýlu hry. Počas štyroch veľkých turnajov narazíte na mnohých protivníkov a každý jeden súboj má diametrálne odlišné pravidlá. Takže svoje balíčky musíte neustále meniť, skúšať, prehrávať, skúšať, prehrávať, plakať a hovoriť si, prečo preboha hráte kartovú hru, ktorá skôr pripomína zoskupenie zložitých logických hádaniek, na ktoré vaše mozgové bunky jednoducho nestačia.

Taktické bitky sa odohrávajú na šachovnicovom bojisku a hráči sa striedajú v ťahoch. Hráči majú k dispozícii množstvo jednotiek s rôznymi schopnosťami a musia úspešne využívať svoje karty, aby získali výhodu. Súčasne musia starostlivo sledovať a manévrovať svojimi jednotkami, aby predchádzali útokom nepriateľa a minimalizovali škody na vlastných jednotkách. Skvelé je na to, že bitky prebiehajú v reálnom čase. ASH OF GODS vyžaduje, aby hráči nielen kombinovali svoje karty a jednotky do mocných komb, ale aj aby proaktívne plánovali svoje ťahy niekoľko kôl dopredu a starostlivo vyberali, kedy zaútočiť a kedy sa brániť. To je základ pre dosiahnutie víťazstva. Toto umožňuje hráčom skutočne prejaviť svoju strategickú genialitu a prispôsobiť hru svojim preferenciám. Každá bitka, každý konflikt a každé víťazstvo teda vytvára jedinečný a osobný hráčsky zážitok.

Plne Nadabované Dialógy

ASH OF GODS: The Way stavia na pôsobivej atmosfére nielen skrze vizuálny a herný prvok, ale aj akusticky. Hra je plne nadabovaná, čo je pre žáner taktických kartových hier pomerne neobvyklý luxus. Nadabované dialógy dodávajú postavám hĺbku a presvedčivosť, čo výrazne umocňuje hráčov zážitok a napomáha k lepšiemu spojeniu s príbehom. Profesionálny dabing poskytuje každej postave jej jedinečný charakteristický hlas, ktorý odhaľuje rôzne aspekty ich osobnosti. Týmto spôsobom môže hráč ľahšie vnímať emócie a motivácie jednotlivých charakterov, čo zvýrazňuje dôležitosť ich rozhodnutí a celkovo ešte prehlbuje ponorenie sa do sveta ASH OF GODS.

Grafické Spracovanie

Graficky je ASH OF GODS: The Way svojim štýlom naozajstným klenotom. Ilustrácie sú urobené s veľkou starostlivosťou a pozornosťou k detailu, pôsobiace skoro ako ručne kreslené. Každá karta, herné prostredie aj postavy sú vypracované so zmyslom pre estetiku, ktorá kombinuje temnú fantáziu s jemným dotykom stredovekého umenia. Tento vizuálny štýl vytvára jedinečnú atmosféru, ktorá je dôležitou súčasťou celkového pôsobenia hry. Prekrásne a niekedy až melancholické obrázky sprevádzajú hráča na jeho ceste a vytvárajú pocit, že sa zúčastňujú oveľa väčšieho príbehu, než je len súboj na kartovom poli. Tento umelecký prístup nielenže zvyšuje celkovú atmosféru, ale tiež poskytuje ďalší rozmer naratívne zložky hry.

Hudobný Podkres

Okrem vizuálnej stránky hry ich nemožno ignorovať ani jej hudobný podkres, ktorý je jednoducho magický. Hudba v hre ASH OF GODS: The Way je rovnako organickou súčasťou zážitku, ako sú grafika a dabing. Skladby sú vybrané tak, aby zvýrazňovali dramatickú atmosféru herných momentov, či už sa jedná o tichšie, takticky založené fázy hry alebo napínavé súboje. Orchestrová hudba sa snúbi s tradičnými melódiami, ktoré umocňujú pocit ponoru do stredovekého fantasy sveta a dodávajú každej bitke a rozhodnutiu vážnosť a epičnosť. Soundtrack je striedavo epický, striedavo ambientný, a vždy perfektne zladený s dejom na obrazovke , čo prispieva k vytvoreniu úplne pôsobivého a nezabudnuteľného hudobného scenára.

Rozbehnem to?

Ash of Gods je typická india hra a rozhodne nemá nejako extrémne premrštené nároky na hardvér, ako sme tomu zvyknutí v poslednej dobe pri trojáčkových štúdiách. Hru by mali rozbehnúť aj menej výkonné pracovné notebooky, avšak úplne na najnižšie nastavenie, v ktorom si hru rozhodne naplno neužijete. V prípade, že vám nebude výkon dostačovať, poobzerajte sa hernom počítači alebo hernom notebooku . Nemusíte sa báť, aj keď je herný hardvér pomerne drahý, ide to aj lacnejšie. Skvelým príkladom sú napríklad predvádzacie herné počítače alebo notebooky, ktoré boli iba rozbalené, ale oproti „novým“ kúskom ich zoženiete lacnejšie aj v tisícoch.

Aké sú teda požiadavky?

Procesor: Intel Core i5 3.0 GHz

Grafika: NVIDIA GeForce GTX 680 | AMD Radeon R9 280X

RAM: 6 GB

Hra zaberie 6 GB na SSD disku.

Hodnotenie:

Ja som veľký fanúšik ťahových stratégií, a preto nebolo prekvapením, že aj ASH of GODS ma veľmi bavilo. Príbeh bol zaujímavý a veľmi oceňujem aj niekoľko koncov, ktoré závisia od toho, ako sa budete v hre rozhodovať. Postavy mi pomerne prirástli k srdcu a ku koncu mi rozhodne nebolo jedno, čo sa s nimi stane. Turnaje boli ku koncu už pomerne náročné a boli niektoré, ktoré som skúšala aj napríklad na piaty pokus a stále sa nedarilo. Avšak ku koncu som sa úspešne dostala a rozhodne sa k tejto hre ešte plánujem vrátiť. Skvelá je aj pomerne veľká diverzita. Čo ma trochu potrápilo je to, že časom som sa naučila poriadne pracovať s jedným balíčkom av tom momente vám hra hodí ďalšiu a rozporučí hrať iba s ním. Takže sa zase učíte všetko od vrcholu. Vizuálne je hra naozaj krásna a páčila sa mi aj nevtieravá, ale epická hudba. Rozhodne si zahrám aj prvý diel, ktorý má byť trochu odlišný od tohto, tak som veľmi zvedavá.