Numerická klávesnica – je vôbec na gaming potrebné?

Numerická časť bola predtým súčasťou každej klávesnice. S vývojom technológií a najmä herného priemyslu sa však od numerickej časti postupne upúšťa. Pri mnohých nových herných notebookoch či klávesnici k herným PC už numeriku takmer nenájdete. Je pri hraní vôbec potreba?

Čo je numerická klávesnica?

Numerická klávesnica je skupina numerických klávesov umiestnených na pravej strane mnohých klávesníc. Možno ju použiť na rýchle vykonávanie jednoduchých výpočtov. Navyše môžete stlačením klávesu "num lock" získať ďalšie funkcie z numerickej klávesnice. Po stlačení tohto klávesu umožňuje numerická klávesnica rôzne funkcie, ako sú Page Up, Page Down, Delete, atď.

Pracovný vs herný notebook

Numeriku dnes nájdete pri väčšine pracovných notebookov, ktoré majú veľkosť 15,6. U menších ju nenájdete z jednoduchého dôvodu – jednoducho sa tam nevlezie. Klávesy by totiž na seba boli tak veľmi natlačené, že by to spôsobilo veľmi nepohodlné písanie a ovládanie zariadenia. Drvivá väčšina herných notebookov má ale veľkosť buď 15,6 alebo dokonca sa pohybujú až okolo 17,5. Prečo im teda chýba numerika?

Zacielenie na hráča

Spoločnosti, ktoré sa zameriavajú hlavne na hráčov, považovali numerickú klávesnicu za zbytočnú a odstránili ju z väčšiny nových designov klávesníc. Bol to však dobrý krok? To záleží na vašich preferenciách a hlavne aj na tom, aké hry bežne hráte. Hry ako Fortnite v minulosti ukázali, že s numerikou sa hrá lepšie, ďalšími dobrými príkladmi sú aj Minecraft, League of Legends, Dota 2 a niekoľko ďalších MMORPG hier. Na druhú stranu existuje mnoho hier, kde mnoho klávesov nie je tak podstatných a hráči sa môžu zaobísť s oveľa menej klávesmi. Z online hier môžeme vyzdvihnúť napríklad PUBG. A pri väčšine singleplayerových titulov numeriku vôbec nevyužijete.

Bez numeriky pri drahších notebookoch

Numerická klávesnica chýba hlavne u drahších herných notebookov, ako je napríklad herné notebooky OMEN . A ruku na srdce, nikto si nekúpi notebook, ktorý stojí viac ako 25 tisíc, len aby na ňom hral Minecraft alebo Fortnite. Väčšinou teda tieto herné notebooky budú určené na náročnejšie AAA tituly, kde numeriku nevyužijete. Navyše absencia numerickej časti má aj svoje výhody - a to je lepšie rozloženie klávesnice. Klávesy sú ďalej od seba a máte tak menšiu šancu, že omylom kliknete na tú nesprávnu. A pokiaľ by vám klávesy s číslami predsa len chýbali, možno ich nahradiť externou numerikou, prípadne sa poobzerať napríklad po Victusoch, ktoré numeriku majú.

Je numerická klávesnica zbytočná?

Nie, zďaleka nie je numerická klávesnica zbytočná. Pretože bola pôvodne zavedená na vykonávanie jednoduchých výpočtov namiesto potreby samostatného kalkulátora, stále je schopná túto funkciu plniť. Okrem toho existuje mnoho aplikácií, ktoré využívajú numerickú klávesnicu, ako je napríklad Blender. V Blendire slúži numerická klávesnica ako efektívny ovládací prvok pre pohyb kamery. Je tiež užitočná pre aplikácie simulujúce hru na klavíri, ktoré vyžadujú celú klávesnicu. To sú iba niektoré príklady prípadov využitia numerickej klávesnice a určite existuje mnoho ďalších.