Ako si správne vybrať počítač alebo notebook podľa vášho zamestnania

V dnešnej digitálnej ére je správny výber počítača či notebooku pre konkrétne zamestnanie kľúčovým faktorom. Každá profesia vyžaduje špecifické požiadavky na hardvér, či už ide o klasickú kancelársku prácu, časté cestovanie, tvorbu grafiky a digitálneho obsahu alebo streamovanie hier. V tomto článku sa pozrieme na dôležité aspekty, podľa čoho vybrať váš nový notebook alebo počítač, aby sa vám dobre pracovalo.

Potrebujem spustiť Word, Excel a veľa záložiek v prehliadači

Pre klasickú kancelársku prácu, ako je písanie, práca s tabuľkami a bežné úlohy v kancelárskych programoch, je väčšinou vhodný stolný počítač či notebook so strednými výkonovými nárokmi. Pretože spustiť Word alebo Excel nie je príliš náročné, vystačíte si aj s lacnejšími modelmi.

Procesor a operačná pamäť: Voľte počítač s dostatočným výpočtovým výkonom a operačnou pamäťou pre plynulý beh aplikácií. Dnes je ideálnou voľbou procesor s najmenej štyrmi jadrami a aspoň 8 GB RAM. Pokiaľ ale máte bežne otvorené desiatky záložiek v internetovom prehliadači, radšej voľte RAM aspoň 16 GB, inak vás čaká nepríjemné zasekávanie.

Úložisko: Zvoľte dostatočne veľké úložisko na ukladanie súborov a dokumentov. Môže to byť pevný disk (HDD) alebo rýchlejší SSD. Odporúča sa voľba SSD, ktorá ponúka rýchlejšie načítanie dát a svižnejšie načítanie systému a programov.

Veľa cestujem a potrebujem ľahko ovládateľné a odolné zariadenie

Pre tých, ktorí často cestujú a potrebujú mobilné riešenia, sú notebooky ideálnou voľbou. Do popredia sa tu dostávajú faktory, ako je mobilita, výdrž batérie a prenosnosť.

Váha a veľkosť: Vyberte ľahký a prenosný notebook, ktorý sa zmestí do cestovnej tašky a nezaťažuje vás pri cestovaní. Existujú tenké a ľahké notebooky , ktoré sú navrhnuté špeciálne pre mobilné použitie.

Odolnosť: Pri častom cestovaní sa môže stať čokoľvek a je oveľa väčšie riziko, že sa notebook môže poškodiť, aj keď s ním zaobchádzate šetrne. Skvelou voľbou tak môžu byť odolné zariadenia , ktoré spĺňajú armádne normy.

Dotykový displej: Pokiaľ často pracujete na cestách, dotykový notebook môže byť užitočný pre jednoduchšie ovládanie a prácu s aplikáciami. Mnoho notebookov dnes ponúka dotykové displeje, ktoré podporujú rôzne gestá a zjednodušujú interakciu s počítačom.

Pohybujem sa po stavbách a potrebujem notebook, ktorý vydrží všetko

Odolné notebooky sú ideálnou voľbou pre stavbyvedúcich a inak manuálne pracujúcich ľudí kvôli svojej robustnosti a odolnosti voči poškodeniu. Zároveň však poskytujú dostatok výkonu.

Odolná konštrukcia: Odolnosť je kľúčová, ak pracujete v extrémnych podmienkach. Mnoho notebookov spĺňa základné stupne odolnosti, vy sa však poobzerajte po tých, čo disponujú minimálne MIL-STD-810. Tieto notebooky sú konštruované tak, aby ľahšie odolali nárazom, pádom a krúteniu, ktoré sú bežné voči bežným notebookom. Niektoré modely, napríklad GETAC, sú vybavené krytmi proti prachu, vode a iným nepriaznivým podmienkam, ktoré sa môžu vyskytnúť na stavenisku alebo iných pracoviskách. Táto odolnosť zaisťuje dlhodobú prevádzkyschopnosť notebooku a znižuje náklady na opravy alebo náhradu.

Váha a veľkosť: Bohužiaľ odolné zariadenia sú väčšinou vyrobené z materiálov, ktoré nie sú úplne ľahké, preto sa môže stať, že sa notebook na dlhšie vzdialenosti trochu prednesie. Niektoré modely extrémne odolných notebookov sú však vybavené špeciálnym krytom s madlom pre ľahšie prenášanie.

Robím grafiku, potrebujem výkonný stroj

Pre grafikov, dizajnérov a tvorcov digitálneho obsahu je dôležité mať výkonný počítač, ktorý zvládne náročné grafické úlohy a renderovanie:

Grafická karta: Investujte do výkonnej grafickej karty, ktorá poskytne pokročilé vykresľovanie v 2D aj 3D. Pre grafickú prácu je dôležité vybrať GPU s dostatočnou kapacitou a podporou profesionálnych grafických nástrojov.

Procesor: Zvoľte počítač s viacerými jadrami a dostatočne výkonným procesorom pre rýchle spracovanie grafiky. Procesor by mal byť schopný jednoducho spracovávať veľké množstvo dát a vykonávať náročné úlohy ako renderovanie a úpravu videa.

Displej: Kvalitný a kalibrovaný monitor je kľúčový pre presný farebný výstup a detaily grafiky. Dávajte pozor na rozlíšenie a farebný gamut monitora, ktoré by mali byť čo najlepšie pre prácu s grafikou.

Živí ma hranie alebo natáčanie, potrebujem herné delo

Hráči hier potrebujú počítač s vysokým výkonom pre plynulý beh hier a streamovanie, najmä ak ich to živí:

Grafická karta: Zvoľte herný počítač s výkonnou grafickou kartou pre plynulý beh najnovších hier vo vysokom rozlíšení. Vyberte GPU s dostatočnou pamäťou a výpočtovým výkonom. Všeobecne platí, že pokiaľ hráte iba menej náročné online hry, ako je Fortnite, Valorant, CS:GO alebo Minecraft, bohato si vystačíte s grafikou 3060, prípadne 3070. Pre hranie náročnejších hier už sa pozrite skôr po rade 4000.

Procesor: Hry vyžadujú výkonný procesor na rýchle spracovanie dát a ľahký multitasking počas streamovania. Voľte CPU s dostatočnými výpočtovými jadrami a vysokým taktom. V roku 2023 je populárnou voľbou pre herný procesor Intel Core i5-13600K, ktorý je považovaný za najlepší všeobecný procesor pre hranie hier alebo prípadne Intel Core i5 13400. Z dielne AMD sa potom poobzerajte po Ryzene 5800X alebo vyššom rade Ryzen 7800X3D.

RAM: Majte na pamäti, že hry často vyžadujú viac operačnej pamäte. Zvoľte počítač s dostatočným množstvom RAM, aby hry bežali plynule a umožňovali ľahký multitasking. Ideálna je minimálne 32 GB.

Pamäťové médium: Pre streamerov hier je tiež dôležité mať dostatočné úložisko na nahrávky a streamovací obsah. SSD disky sú optimálnou voľbou pre rýchlejšie načítanie hier a nahrávanie videí. Čím väčší disk, tým viac miesta potom na hry budete mať. Nezabúdajte, že väčšina nových titulov hravo presiahne veľkosť 100 GB.

Pri výbere počítača či notebooku pre špecifické zamestnanie je dôležité brať do úvahy požiadavky na výkon, mobilnosť a špecifické potreby danej profesie. Skúmajte rôzne varianty a posúďte, ktorý počítač najlepšie zodpovedá vašim potrebám. Investícia do vhodného hardvéru vám môže ušetriť čas, zlepšiť produktivitu a priniesť viac radosti zo svojej práce.

Prečo zvoliť radšej repas ako nový?

Prvým dôvodom je úspora financií. Repasované zariadenia sú obvykle lacnejšie ako ich nové náprotivky. Môžu byť cenovo dostupné aj pre tých s obmedzeným rozpočtom, čo je obzvlášť atraktívne pre študentov, malé firmy alebo jednotlivcov hľadajúcich kvalitnú technológiu bez nutnosti veľkej investície. Druhým dôvodom je, že repasované počítače a notebooky sú u nás dôkladne testované a opravené, aby sme zaistili ich správnu funkciu. Repasovanie je proces, pri ktorom sú odstránené všetky závady, vyčistené komponenty a aktualizovaný operačný systém. To znamená, že pri kúpe repasovaného zariadenia získate v podstate nový výkon, ale za oveľa nižšiu cenu. Vo väčšine prípadov ani na prvý pohľad nespoznáte, že zariadenie nie je nové. Repasujú sa navyše iba drahé modely, ktoré ako nové stáli 20 000 Sk a viac. Máte tak istotu, že sa vám do rúk dostane taký výkon, o ktorom by ste si v prípade kúpy nového zariadenia, za rovnakú cenu ako repasovaného, mohli len snívať. Ďalším dôležitým faktorom je šetrnosť k životnému prostrediu. Kúpou repasovaného počítača alebo notebooku pomáhate znižovať množstvo odpadu, ktoré by inak skončilo na skládke. Týmto spôsobom pomáhate ochrane životného prostredia. A v neposlednom rade s repasovanými notebookmi si môžete užiť všetky výhody, ktoré máte aj pri nových notebookoch. Aj keď na repasovaný tovar podľa zákona máte nárok na jednoročnú záruku, u nás v GIGACOMPUTERE vám dáme dvojročnú záruku na všetky modely.

Keď herný notebook alebo herný počítač, tak jedine GIGAPREDVÁDČKY

Kúpa predvádzacieho počítača alebo notebooku môže byť v mnohých ohľadoch výhodnejšia ako nákup úplne nového zariadenia. Existuje niekoľko dôvodov, prečo by ste sa mali zamerať na túto možnosť, ak zvažujete kúpu nového herného zariadenia. Hlavným argumentom je bezpochyby úspora financií. Predvádzacie zariadenia u nás zoženiete za oveľa nižšiu cenu ako nové modely. To je obzvlášť atraktívne pre tých, ktorí si želajú kvalitnú technológiu za dostupnú cenu. Ušetrené peniaze môžu byť investované do iných aspektov, ako sú príslušenstvo alebo softvérové upgrady. Predvádzacie počítače a notebooky boli vlastne len raz vystavené, prípadne iba rozbalené. V mnohých prípadoch sa však jedná aj o úplne nové kusy nepredaných zásob dodávateľov. Predvádzacie počítače a notebooky sú už odskúšané a otestované. Pretože bola použitá na prezentáciu v obchodoch alebo na veľtrhoch, jedná sa o zariadenie s minimálnymi možnosťami poškodenia alebo závadami. Navyše u nás sa im dostane úplne rovnakej starostlivosti ako repasovaným kúskom. Každý jednotlivý model je skontrolovaný a otestovaný. Týmto spôsobom si môžete byť istí, že dostávate kvalitný produkt, ktorý spĺňa všetky špecifikácie. Nakoniec, kúpou predvádzacieho počítača alebo notebooku prispievate k udržateľnosti životného prostredia. Namiesto toho, aby boli zariadenia zbytočne vyradené, sú znovu využité ako predvádzacie modely. Týmto spôsobom sa znižuje odpad a šetrí prírodné zdroje. Všetky kúsky, ktoré na webe vidíte, máme na sklade, takže sme schopní vám vaše nové zariadenie expedovať do druhého dňa. Zároveň rovnako ako pri repasoch u nás získate záruku na dva roky, takže si môžete byť istí, že váš nový počítač alebo notebook vám budú dlho slúžiť.