Tajomná predvojnová Varšava sa nám predstaví v novom titule The Thaumaturge

Poľské spoločnosti 11 bit studios a Fool's Theory nás pozývajú na výlet do drsných ulíc Varšavy roku 1905 vo svojom najnovšom izometrickom RPG titule The Thaumaturge. Tento titul nám umožní preskúmať bohaté štvrte s luxusnými hotelmi a hlučnými barmi, rovnako ako polorozpadnuté chatrče, pričom sa ocitneme v koži hlavného hrdinu Wiktora, thaumaturga, ktorý má schopnosť ovládať nadprirodzené bytosti známe ako Salutori.

Quest trailer je vonku

Sedemminútové video nám poskytuje prehliadku Varšavy pred druhou svetovou vojnou, kedy tu spolu žili Poliaci, Rusi a Židia. Ukazuje nám niekoľko rôznych miest, ktoré môžeme navštíviť pri plnení úlohy To Dust, You Shall Return, kde sa Wiktor snaží pomôcť členke cisárskeho dvora uniknúť z mesta.

Príbeh vyzerá sľubne

Hrdina príbehu je Wiktor Szulski, potomok pokolenia mágov, ktorý sa rovnako ako jeho otec a pred ním jeho otec narodil s thaumaturgickou mocou. Nijako sa nehanbí ju využívať, prijal ju za súčasť seba samého, ale zároveň netrpí žiadnou ilúziou, že sa snáď jedná o ktovieaký dar. Chápe totiž, že za všetko treba zaplatiť cenu. Kúzelná sila je pre neho skôr kliatba než čokoľvek iné. Nič to však nemení na fakte, že Salutori zaplavujú celú Varšavu a nepokojmi zmietané mesto je pre nich doslova hostinou – živia sa totiž ľudskými obavami. Viktor ich však dokáže polapiť a ich schopnosti neskôr využiť v súbojoch.

Inšpirácia v mytológii

Salutori čerpajú inšpiráciu z ľudových rozprávok a hráčom umožňujú ovplyvňovať ľudí, čo sa ukazuje ako veľká výhoda v zložitých situáciách. Avšak, každá moc má svoju cenu. Počas hry sa hráči budú hlbšie ponárať do Wiktorových schopností, ktoré budú môcť vylepšovať, aby lepšie ovplyvňovali ľudí, bojovali a preskúmavali okolie, pričom budú odhaľovať spletitosť dialógov plných možností voľby.

Našliapnuté RPG

Na rozdiel od tradičných RPG prvkov, ako je plný inventár a veľké množstvo nepodstatnej koristi, sa vývojári rozhodli v The Thaumaturge dať dôraz na zmysluplné a osobné príbehy s thaumaturgickým vnímaním a manipuláciou postáv. Jedným z predstavených prvkov vo videu je strom zručností rozdelený na štyri časti: srdce, myseľ, čin a slovo. V súbojoch budú nemalú úlohu hrať práve schopnosti lapených Salutorov - éterické besy sa najviac využijú v ťahových súbojoch, ale príbeh sa nebude posúvať iba pomocou násilia. Čaká na nás tiež bohaté spektrum rozhovorov as nimi spojených rozhodnutí, ktoré budú testovať pružnosť nášho morálneho kompasu. Duel s vlastnou rozorvanou mysľou bude pravdepodobne hrať nemalú úlohu – flirtovanie s astrálnymi plánmi a tanec so šelmami z iných rovín existencie totiž nemajú úplne priaznivý vplyv na duševné zdravie. Grafická stránka tiež vyzerá viac ako podarene. A ja si nemôžem pomôcť, ale na poľské štúdiá mám slabosť, takže sa neuveriteľne teším.

The Thaumaturge bude mať premiéru 20. 2. 2024 na PC a neskôr aj na PlayStation 5 a Xbox Series X/S. Je dôležité pripomenúť, že štúdio Fool's Theory spolupracuje s CD Projektom RED na remaku prvého Zaklínača. Tak nažhavte svoje herné počítače a herné notebooky a pripravte sa na ďalšiu poľskú jazdu.